Projekta nosaukums: Electrospun scaffolds with antimicrobial and wound-healing capabilities utilizing bacteriophages, mesenchymal stem cell–derived factors and MXenes
Projekta akronīms: AntiMicroMXen
Projekta līguma numurs: ES RTD/2024/19
Projekta koordinators: Fraunhofer Institute for Ceramic Technologies and Systems, Dr. Natalia Beshchasna, Vācija
Projekta partneri
•    Hirszfeld Institute of Immunology and Experimental Therapy (IIET PAS), Dr. Honorata Kraskiewicz, Polija
•    Latvijas Universitāte (LU EZTF ASI), Latvija
•    NanoCarbonTech (NCT), Dr. Oleksiy Gogotsi, Polija
Projekta īstenošanas laiks: 01.06.2024. - 31.05.2027. (36 mēneši)
Kopējais projekta budžets: 1 359 040.00 EUR
Latvijas partnera finansējums: 300 000.00 EUR, Valsts budžeta finansējums 
M-era.Net projekta info: https://www.m-era.net/lw_resource/datapool/systemfiles/elements/files/809b1a9f-d497-11ee-bbc4-a0369fe1b534/current/document/List_of_funded_projects_2023-Call.pdf 
Projekta zinātniskais vadītājs Latvijas Universitātē: Dr. Maksym Pogorielov (Uzlaboto biomateriālu un biofizikas laboratorija, EZTF ASI)

AntiMicroMXen projekta mērķis ir radīt jaunas paaudzes elektrovērptus pārsējus, kuros integrēti bakteriofāgi pret S. Aureus, dzīšanu stimulējoši faktori no imortalizētām cilvēku taukaudu cilmes šūnām (Human Adipose Tissue Mesenchymal Stem Cells, HATMSC), kā arī MXene, kuri nodrošinātu antibakteriālu, hemostātisku un antioksidantu efektu.

Projekta apraksts:
Aptuveni 10% no visām brūcēm attīstās nopietnas komplikācijas, kā brūču hronizācija vai infekcijas. Viens no biežākajiem un grūtāk ārstējamajiem brūču patogēniem ir meticilīn-rezistentais Staphylococcus Aureus (MRSA). Brūču hronizācijas risku paaugstina ilgstoša hospitalizācija un atkārtotas ķirurģiskas manipulācijas. Savukārt, hroniskas brūces paaugstina ekstremitāšu amputācijas nepieciešamības risku. Ņemot vērā šo informāciju – ideālais pārsējs darbojas multimodāli – samazinot infekciju risku vai ārstējot esošas infekcijas, un stimulējot dzīšanu. Pieejamajā literatūrā netiek aprakstīti veidi, kā klīniski ārstēt brūču MRSA infekcijas ar biofilmu veidošanos, un ir nepieciešami turpmāki pētījumi šajā tēmā, lai identificētu efektīvus terapijas modeļus, kas nodrošinātu antibakteriālu un reģeneratīvu efektu.

Projektā veicamie darbi, LU
•    Detalizētas informācijas ieguve par prasībām apsējiem, kas paredzēti inficētu un hronisku brūču ārstēšanai un iepriekšminētās informācijas apkopošana, kas paredzēta apsēju izveidei.
•    Porainu trīsdimensionālu elektrovērptu režģu izveide, kam piemīt spēja tikt piemērotiem konkrētajam īpašībām
•    Strukturāla trīsdimensionālo elektrovērpto režģu raksturojuma izveide (mikrostruktūras, poru izvietojuma un šķiedru diametra noteikšana), izmantojot skenējošo elektronu mikroskopu (SEM) un augstas izšķirtspējas transmisijas elektronu mikroskopu (HR-TEM); skenējošās elektronu mikroskopijas ar enerģiju izkliedējošu rentgenstaru spektroskopiju (SEM-EDS) un fluorescences mikroskopijas veikšana
•    Antimikrobiālas aktivitātes izpēte. MXene un bakteriofāgu antibakteriālās aktivitātes noteikšana pret meticilīnarezistentu S. Aureus (MRSA), E. Coli, P. Aeruginosa. 
•    Jaunizveidotot apsēju efektivitātes pret dažādām infekcijām izpēte, izmantojot fototermālo terapiju (PTT)
•    Reģeneratīvā potenciālā izpēte jaunizveidotajos apsējos 
•    Brūču apsēju labākā sastāva izvēle 
•    Integratīvas stratēģijas izstrāde apsēju produkcijas teorētiskajam plānam