LU ASI Optisko biosensoru un funkcionālo nanomateriālu laboratorijas zinātniskā asistente Daina Damberga un inženieris Kārlis Grundšteins š.g. jūliju pavadīja pie ārzemju sadarbības partnera “Nanopharma”, Čehijā. Zinātnieki apmaiņas vizītē devās ar mērķi gūt paplašinātu apmācību elektrovērpšanas sintēzē un iegūto paraugu raksturošanā projekta “Nanostrukturālās virsmas izveide un attīstība zobu implantu ražošanai” (līguma nr. 777926-NanoSurf-H2020-MSCA-RISE-2017) ietvaros.

Zinātniekus viesmīlīgi uzņēma kompānijas "Nanopharma" filiālē, kura atrodas Liberecas Tehniskās Universitātes telpās. Pētniecības un attīstības daļas vadītāja vietniece Marketa Kličova (attēlā vidū) vizītes laikā Dainai un Kārlim sniedza plašu ieskatu par uzņēmuma un universitātes veiksmīgo sadarbību.

Zinātnieki iepazinās, kā ar dažādiem elektrovērpšanas uzstādījumiem var iegūt mazas šķiedras. Šīs šķiedras kompānija ražo, lai izmantotu tās gan kā kosmētiskās sejas maskas, gan kā pret Covid piemērojamas sejas maskas un pat kā brūču pārsējus. Eksperimentā tika novērots, kā šīm šķiedrām (attēlā paraugi baltā krāsā) mazā apjomā ir liela ūdens absorbēt spēja t.i. spēj absorbēt tik pat daudz ūdens, cik sieviešu higiēnas produkti.

Viens no interesantākajiem eksperimentiem bija izmēģināt, kā nano šķiedras darbojas kā ēdiena svaiguma noteicējs. Veikalā nopirkts lasis tika sagriezts mazos gabaliņos un tam pievienoja šķiedras, kurās atrodas krāsas indikators. Zivij sabojājoties, izdalās ķīmiskas vielas, kas reaģējot ar krāsas indikatoru maina krāsu. Tā kā nano šķiedras nodrošina spēcīgāku atbildi uz vides izmaiņām, tika novērots, kā pēc 14 dienām ir mainījusies indikatoru krāsa.

Apmaiņas vizītes laikā iegūtās zināšanas Dainai Dambergai un Kārlim Grundšteinam būs noderīgas, lai turpinātu sekmīgu projekta “Nanostrukturālās virsmas izveide un attīstība zobu implantu ražošanai” (līguma nr. 777926-NanoSurf-H2020-MSCA-RISE-2017) īstenošanu un piedalītos jaunu nacionālo un starptautisko projektu pieteikumu sagatavošanā.

Dalīties