Projekta nosaukums: Dinamisko lāzera speklu attēlošana sēņu augšanas aktivitātes novērtēšanai

Projekta numurs: lzp-2022/1-0247

Projekta īstenotājs: Latvijas Universitāte (LU)

Projekta sadarbības partneri: Rīgas Tehniskā universitāte (RTU), VSIA Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīca (PSKUS) Zinātniskais institūts

Projekta vadītājs: Dr. phys. Ilze Ļihačova

Projekta īstenošanas vadošā struktūrvienība LU ir Atomfizikas un spektroskopijas institūts (LU ASI)

Projekta īstenošanas periods: 01.01.2023. – 31.12.2025.

Projekta kopējais finansējums: 300 000 EUR, tajā skaitā LU projekta daļai piešķirtais finansējums: 161 775 EUR (RTU- 75 033 EUR, VSIA PSKUS- 63 192 EUR)

Plānotie projekta rezultāti:
· oriģināli zinātniskie raksti, kas iesniegti vai pieņemti publicēšanai Web of Science Core Collection vai SCOPUS datubāzēs iekļautajos žurnālos vai konferenču rakstu krājumos, kuru citēšanas indekss sasniedz vismaz 50 procentus no nozares vidējā citēšanas indeksa – 2
· oriģināli zinātniskie raksti, kas iesniegti vai pieņemti publicēšanai Web of Science vai SCOPUS datubāzēs iekļautajos žurnālos vai konferenču rakstu krājumos -3
· Intelektuālā īpašuma licences vai nodošanas līgumi – 1
· sekmīgi aizstāvēts maģistra darbs projekta tematikā-1
· noteiktā kārtībā sekmīgi aizstāvēts promocijas darbs projekta tematikā-1
Projekta kopsavilkums:
Projekta mērķis ir izstrādāt un laboratoriski aprobēt bezkontakta optisko metodi sēņu augšanas aktivitātes agrīnai novērtēšanai cietā un šķidrā vidē. Bezkontakta novērtēšanā tiks izmantots mainīgo lāzera speklu fiziskais fonomemons, kas analizēts ar laikā secīgo attēlu apstrādes metodēm. Sēņu augšanas aktivitātes novērtēšanas process ietvers laikā mainīgo lāzera speklu rakstu iegūšanu dotajā paraugā un iegūto laikā secīgo attēlu apstrādi. Projekta laikā izstrādātā tehnoloģija un algoritms tiks pārbaudīti kontrolētos mikrobioloģiskos apstākļos un validēti uz dažādiem galvenajiem klīniskajiem sēņu izolātiem. Piedāvātā tehnoloģija veiks micēlija augšanas un izplatības reāllaika izsekošanu un iegūtos rezultātus izmantos, lai agrīni, ātri veiktu uzskaiti un identificētu jutību pret pretsēņu preparātiem. Projekta komandu veidos pieredzējuši klīniskās mikrobioloģijas, biofotonikas, elektronikas un informācijas tehnoloģiju eksperti, jaunie zinātnieki un studenti no LU, PSKUS  un RTU.