Projekta nosaukums: Nemelanomas ādas vēža diagnostika, izmantojot autofluorescences fotoizbalēšanas kinētiku
Projekta numurs: lzp-2022/1-0255
Projekta īstenotājs: Latvijas Universitāte (LU)
Projekta sadarbības partneri: Rīgas Tehniskā universitāte (RTU)
Projekta vadītājs: Dr. phys. Aleksejs Ļihačovs
Projekta īstenošanas periods: 01.01.2023. – 31.12.2025.
Projekta kopējais finansējums: 300 000 EUR, tajā skaitā LU projekta daļai piešķirtais finansējums 172 260 EUR (RTU – 127 740 EUR)
Plānotie projekta rezultāti:
·
oriģināli zinātniskie raksti, kas iesniegti vai pieņemti publicēšanai Web of Science Core Collection vai SCOPUS datubāzēs iekļautajos žurnālos vai konferenču rakstu krājumos, kuru citēšanas indekss sasniedz vismaz 50 procentus no nozares vidējā citēšanas indeksa – 2
· oriģināli zinātniskie raksti, kas iesniegti vai pieņemti publicēšanai Web of Science vai SCOPUS datubāzēs iekļautajos žurnālos vai konferenču rakstu krājumos -3
· Intelektuālā īpašuma licences vai nodošanas līgumi – 1
· sekmīgi aizstāvēts maģistra darbs projekta tematikā-1
Projekta kopsavilkums:
Daudznozaru pētniecības projekta mērķis ir izstrādāt un validēt optisku, neinvazīvu metodiku reaktīvo skābekļa formu koncentrācijas novērtēšanai, lai diagnosticētu nemelanomas ādas vēzi. Piedāvātā metode apvienos autofluorescences fotoizbalēšanas kinētikas analīzi dažādās laika un telpiskās izšķirtspējās. Iegūtā autofluorescences fotoizbalēšanas kinētika tiks apstrādāta ar speciāli izveidotiem, uz mākslīgā intelekta (MI) balstītiem, algoritmiem. Projekta laikā piedāvātā metode un uz MI balstītie algoritmi tiks pārbaudīti dažādos apstākļos: 1) in vitro pētījumi šūnu līmenī, 2) dabisko histoloģisko paraugu analīze un 3) klīniska validācija dažādām ļaundabīgo un labdabīgo veidojumu grupām Latvijas Onkoloģijas centrā augsti kvalificēta dermatoonkologa uzraudzībā. Projekta komandu veidos pieredzējuši biofotonikas, bioķīmijas, patoloģijas, elektronikas un onkoloģijas eksperti, kā arī jaunie zinātnieki no LU un RTU.